Sunt bucuros să scriu acest articol și să împărtășesc radioamatorilor YO
despre ceea ce înseamnă apariția echipei YP0HQ, o echipă realizată de un grup
entuziast de radioamatori, pasionați de concursuri de radioamatori care își propun să
participe în marile concursuri internaționale de HF cu scopul de a experimenta strategii
noi și de a forma operatori performanți.


Articolul are menirea de a informa comunitatea radioamatorilor pasionați de
concursuri internaționale, despre existența, evoluția și obiectivele a ceea ce am început
să realizăm cu câțiva ani în urmă, uniți de pasiunea comună pentru concursurile
internaționale.
Faptul că îndrăznim mereu să gândim în perspectivă, nu a facut decât să ne ajute
să conturăm o echipă și să ne fixăm obiective pragmatice, lucru necesar pentru a putea
pune lângă operatori buni și cu experiență, operatori entuziaști care doresc să evolueze
sau să transmită mai departe din pasiunea pentru contest.
În acelasi timp, am creeat posibilitatea pentru operatorii motivați să își
îmbunătățească stilul de operare lucrând într-o echipă frumoasă și consecventă
denumită YP0HQ.
În acest context putem spune că realizarea nucleului YP0HQ a luat ceva timp, dar
a meritat să așteptăm. Abia atunci, când condițiile minimale de apariție în eter a
YP0HQ au fost realizate, am decis să facem publică provocarea pentru toți
radioamatorii YO și să participăm, purtând tricourile echipei YP0HQ în concursul
IARU HF 2019.

Cu două zile înainte de concursul internațional IARU HF, în urma unei discuții
avute cu membrii echipei am decis să renunțăm la obiectivele individuale, să realizăm
echipa la care visam și să ieșim în eter mai devreme decât era planificat. Fiecare dintre
membrii YP0HQ își făcuse obiective pentru a participa în etape graduale de pregătire
individuală în concursurile din anul 2019 așa că a fost ușor să facem o strategie de lucru
în echipă din care să tragem concluzii pentru viitoare participări de anvergură. Faptul că
avem dialog permanent, discutăm și schimbăm constant păreri despre condițiile de
participare, propagare, antenele folosite, strategii, set-up-uri și scoruri obținute în
concursurile de peste an, a făcut ca sincronizarea membrilor echipei YP0HQ să fie
posibilă și să se realizeze relativ repede. Practic, în mai puțin de 36 ore, înainte de
începerea concursului am putut constitui o echipă iar operatorii au putut să își ocupe
benzile și modurile de lucru desemnate pentru a ajuta la realizarea obiectivului comun
al YP0HQ.
Faptul că am reușit să ne reunim forțele și să realizam o echipă atât de repede,
arată clar că munca din ultimii ani și si că pregătirile făcute permanent au meritat
efortul.
Realitatea arată că se conturează o echipă YP0HQ, clădită după concepte
moderne și cu obiective pragmatice a căror performanță se vor vedea în timp.
Deocamdată putem pune la dispoziție o primă evaluare, așa cum rezultă ea din
participarea în acest an la concursul IARU HF Championship:

Participarea la marile concursuri constitue un aspect frumoas și palpitant în viața
fiecărui radioamator. Încercarea fiecăruia dintre noi de a ne autodepăşi se regăseşte în
toate activitățile de radioamator ca fiind parte din motorul care face ca Hobby-ul numit
Radioamatorism să existe.
Este adevărat că situația prezentă din radioamatorismul YO a făcut să grăbim un
pic apariția în eter a indicativului special YP0HQ, dar aceasta a reprezentat doar un test
interesant, atât pentru noi ca membrii ai echipei YP0HQ, cât și pentru radioamatorii YO
care ne-au chemat pe timpul concursului și cărora le mulțumim frumos pentru QSO-uri.
În acest moment echipa YP0HQ lucrează din 3 baze permanente și două
temporare, răspândite în țară, baze care urmează un program de upgrade constant în
funcție de obiectivele propuse. Este un proiect de anvergură care se întinde pe mai mulți
ani dar care sperăm să aducă din ce în ce mai multe satisfacții. Având în vedere că
resursele sunt limitate, suntem obligați să gândim pragmatic și în funcție de priorități
orice investiție și să demonstrăm din nou că nu doar dotările contează ci și motivarea
operatorilor. În ce procent ? Vom afla!
Pentru început am gândit că ar fi mult mai eficient ca fiecare operator de stație
din componența YP0HQ să se specializeze pe o bandă în care cunoștințele și experiența
îi permite să producă scoruri însemnate. Bineînțeles că sunt multe alte lucruri luate în
calclul dar care încă fac parte din “bucătăria internă” a echipei și care încă rămân mai
puțin publice.
Ca și preocupare permanentă, o echipă de operatori ai YP0HQ, duce o
corespondență continuă cu directoratul marilor concursuri internaționale pentru
modificarea sau adăugirea unor categorii de participare în regulamentul concursurilor
pentru a oferi posibilitatea de a participa ca echipă răspndită pe suprafața YO.

Rezultatele obținute le vom face publice la momentul cuvenit, ca parte a informărilor de
evoluție și activitate a echipei YP0HQ care vor fi publicate periodic la adresa: www
Participând la concursurile de peste an, face ca să apară multe ocazii de a
schimba impresii despre problemele aparute pe timpul concursurilor astfel încât
atmosfera de Hamspirit și evoluție care ne reunește să domine activitatea de la început
până la sfârșit.
În cadrul echipei YP0HQ, pentru alegerea celor mai bune soluții, participă toți
membrii echipei dar și specialiști din afara ei întrucât experiența acestora este extrem de
necesară pentru ca echipa să devină performantă și să își atingă obiectivele.
Așa cum am pus cu ani în urmă, în mișcare A.R.R- ul, și care în timp a ajuns să
ofere alternativă pentru toți radioamatorii YO și să aibă un cuvânt greu de spus la UN și
ITU via EURAO, așa suntem determinați să procedăm și în cadrul echipei YP0HQ,
gustând din plin de provocările realității care ne înconjoară în radioamatorismul YO.
Drumul acestui concept, YP0HQ, cu siguranță va continua și cu această ocazie
invit radioamatorii YO care doresc să simtă gustul atmosferei de lucru într-o echipă
modernă să ne contacteze pentru a stabili detaliile de colaborare pe termen lung.
Colaborarea cu echipa YP0HQ este deschisă oricărui radioamator indiferent de
vârstă, pregătire sau apartenență atâta timp cât scopul principal este marcat de dorința
de a testa sau îmbunătăți stilul de lucru și rezultatele în concursurile internaționale de
radioamatorism.
 
YO9RIJ/YP9J – Petrică STOLNICU
membru al YP0HQ
Categories: Competitii

13 Comments

Sorin YO2MSB · August 3, 2019 at 8:55 am

Interesantă această provocare pentru membrii ARR și nu numai! NU sunt un om de contest, dar voi urmări cu interes evoluțiile viitoare. Felicitări pentru rezultatul obținut cu o mică echipă asamblată ad-hoc.

  Kuchta · August 8, 2019 at 3:31 pm

  Buna seara, vreau sa aduc cateva informatii despre participarea in CW 7 MHz.
  Echipa noastra formata din YO8OY, YO8BIG si subsemnatul YO8CDQ, am preferat banda de 7MHz, dearece era cea mai zgomotoasa, dar cu toate acestea este si v-a ramane pentru noi ” banda de suflet ”. Cat priveste antenele de 7 MHz, aici am fost vaduviti, am folosit doar un inverted ” V ”, montata pe o anumita directive. Am insistat sa mai montam doua antene, macar una verticala, dar spatiul din baza de concurs era ocupat de ale antene de tip Beam, pentru benzi superioare, plus ancorele respective. Despre QSO-urile efectuate in orele acordate noua, ele au fost mai multe, dar au fost si duble pe alocuri, poate si unele greseli inerente (banda de 7 MHz este grea ), dar si asa cei doi telegrafisti de clasa, as zice eu, si-au facut datoria. Desigur ca in ale concursuri am realizat si peste 1700 de Qso-uri in tot concursul. Afirm aceste lucruri, ca sa nu aud voci care comenteaza dupa ureche sau in necunostinta de cauza. Multumesc organizatorilor pentru interesul de a crea o echipa mai competitiva, dar cu greu s-a dat curs invitatiei din partea semenilor nostri. Sper ca la viitoarele competitii echipa YR0HQ sa fie mai legata in spiritul interesului national. Cu stima si respect YO8CDQ Kuchta Petru- Iasi

   Petrica STOLNICU · August 16, 2019 at 3:52 am

   Salut Petru!
   Antenele sint cheia scorului mare! A investi in antene nu este deloc gresit! Urmareste analiza participarii YP0HQ in concurs care va aparea in curand si te asigur ca vei gasi multe idei pentru viitor! Poate chiar te alaturi echipei! Hi! 73! de YO9RIJ Petrica

Un nemembru al echipei · August 3, 2019 at 11:52 am

Articolul ar trebui sa se numeasca “YP0HQ… de la A la B”, pentru ca nu spune mai nimic… Acelasi limbaj de lemn marca YO9RIJ, cu care ne-am obisnuit.
In legatura cu “performanta”, hai sa fim seriosi, rezultatl asta il putea scoate un operator de nivel mediu lucrand singur…
Pana la urma a inteles cineva care a fost echipa?
“Cei patru erau trei: Luca si Matei”
HI

  Petrica STOLNICU · August 16, 2019 at 3:48 am

  Sa nu uitam ca scopul principal al YP0HQ din acest an a fost participarea ca echipa in concurs si nu scorul asa cum lasi sa se inteleaga din discutie! Vorbim anul viitor !

   Petrica · August 19, 2019 at 2:15 pm

   Astept sa imi arati macar o banda unde “un operator de nivel mediu lucrand singur…” din YO, care a facut 2500 QSO-uri in IARU. Nu este nici o statie care sa fi facut 2500 QSO-uri in acest concurs! Deci … vorbiti prostii si cu siguranta nu va pricepeti la contest! YR0HQ a facut 6640 QSO-uri si au fost implicati 50 de radioamatori, pe de alta parte YP0HQ a facut 2400 QSO de unul singur si “de valoarea medie”! Adica de trei ori mai putin decat cei 50! Cum o fi aratat un radioamator bun, bun de la YP0HQ, daca unul mediu a facut cat aproximativ 15 operatori de top ai FRR? 73!

    YO8SEP · January 28, 2020 at 10:33 am

    Rezultatele Oficiale nu prea se pupa ca ce era declarat la momentul respectiv 🙂

    YR0HQ 11,413,800 puncte, 11,393 QSO
    YP0HQ 403,152 puncte, 1,138 QSO

    Asta ca sa ramana pentru posteritate:
    http://www.arrl.org/results-database?event_id=113211

     Petrica · February 4, 2020 at 5:19 pm

     Nu se pupa din motive tehnice pe care ar trebui sa le stii, nu sa te izmenesti pe aici cu aere de superior in conditiile in care draga Petronelule, NUMARUL DE QSO-uri realizat pe timpul concursului ramane facut chiar daca dintr-un motiv sau altul ele nu au fost arbitrate! Oricum ai da-o ramane un efort al unei echipe de 5 operatori nu 55, si cred ca asta este relevant! Hi!
     Asa cum spuneam! YP0HQ, NU se concureaza cu nimeni! Acum tu ce faci? Ne arati ca altii se compara cu noi? Banuiam, nu trebuia sa o confirmi! Hi! 73!

Un alt nemembru al echipei · August 16, 2019 at 8:16 am

Ia de voie nemembrule, nu mor caii cand vor cainii. Si vorba ceea, cainii latra, caravana trece. Daca ai fi trecut pe la scoala in clasele primare in loc sa bantui carciumile ai fi invatat matematica. Adica stiinta aia care spune ca cele 12.000.000 de puncte ale scorului FRR impartite la cei vreo 50 de operatori inseamna cam 240.000 de puncte/operator. Aceeasi matematica ne spune ca cele 1.460.000 de puncte ale ARR impartite la cei 5 operatori duc la un scor de 292.000 puncte/operator. Nasoala matematica asta, nu? :))

Un nemembru al echipei · August 19, 2019 at 7:23 am

Stimate “alt nemembru al echipei”! Daca ai fi participat si la lectiile de radioamatorism, ai fi stiut cum se formeaza scorul intr-un concurs si nu ai mai fi facut statistici de genul “QSO/membru de echipa”, de care rad si curcile… Cu astfel de statistici poti sa te lauzi la scara blocului, in fata vecinilor, in timp ce spargeti seminte, si sa le explici ce performant esti, dar nu veni cu povesti din astea aici unde citesc si radioamatorii… Revenind la “performanta” YP0HQ, dupa ce v-ati organizat pe tipul unei echipe HQ, aveti tupeul de a trimite log la categoria M/S, omitand faptul ca ragulamentul IARU prevede amplasarea statiei/statiilor intr-un cerc cu raza de 500m… Gurile rele vorbesc despre o statie YP0HQ la Buzau si una la Suceava… ups! Dar ce sa faci, cand nu poti face performanta cinstita, incerci smecherii din astea lase… Astea sa fi fost detaliile pentru care “Analiza de la A la Z” este de tot rasul? In rest, subiectul cade in ridicol, deja am alocat prea mult timp unui fas: YP0HQ!

  Petrica · August 19, 2019 at 10:34 am

  Ehehe “Nemembrule” care nu ai curajul asumarii unui comentariu si te ascunzi in spatele unui pseudonim!
  In primul rand articolul nu este o analiza a participarii YP0HQ in concurs! Urmareste site-ul, pentru ca in curand vei avea ocazia sa citesti despre ce inseamna o analiza a participarii unei echipe intr-un contest. Apoi am precizat de la inceput ca articolul de fata, este un articol de informare a radioamatorilor despre aparitia si despre ce inseamna o echipaYP0HQ.
  Merg mai departe si … iti atrag atentia ca iti dai cu parerea despre munca unor oameni cu care dumneata nu ai nici o legatura. Adica te bagi in seama! Ai impresia ca esti cineva dar…doar ai impresia! Bravo! Asta spune totul despre tine!
  Sigur ca am postat la categoria M/S, dar ce nu stii dumneata este ca am trimis si o nota la organizatori in care am explicat de ce am postat la categoria M/S si mai ales faptul ca YP0HQ nu este o echipa nationala, cum nici cealalta HQ nu este NATIONALA! Evident ca o data ce exista termen de comparatie intre doua lucruri incep sa isi faca aparitia si reprosurile. Si din cate stiu, aveti destule! Am citit si eu faptul ca unii stiu mai bine decat membrii echipei YP0HQ cum stau lucrurile dar… doar doar au impresia ca stiu! Cate baze de concurs cu cati operatori au fost implicati in YP0HQ este doar problema echipei si cu siguranta nu te intereseaza pe dumneata! Din punctul meu de vedere putea sa fie doar o singura statie! Si care era problema? Pentru dumneata! Niciuna! Drept pentru care rezulta ca nici nu contezi in fenomenul acesta! Faptul ca te doare ca exista YP0HQ, arata clar ca YO are nevoie de asa ceva si ca cei ca dumneata nu au decat sa stea pe margine si sa latre cat pot! Lucrurile evolueaza fara sa sesizeze ca existi! Nu iti convine cum merg lucrurile? Implica-te! Cheltuieste resurse, timp, bani, etc, apoi sa ma suni sa imi dau cu parerea! Evident ca nu va fi nimic bun din ce faci! Hi!
  Deci NEMEMBRULE, bine ar fi sa iti vezi de treaba! Vorba secretarului vostru general: “Fiecare sa priveasca in curtea lui”! Esti in curtea YP0HQ? NU! Deci..! Sa ne auzim cu bine in concursuri!
  Nimeni nu poate opri dorinta de experiment a radioamatorilor, pentru ca a experimenta face parte din “meseria” de radioamator! 73! de YO9RIJ Petrica

  Un alt nemembru al echipei · August 19, 2019 at 11:10 am

  Stimate nemembrule,
  Inversunarea cu care mi-ai raspuns tocmai mi-a demonstrat ca va doare rau pe toti porumbelul care mi-a iesit din tastatura la mesajul precedent. Cu cifrele e greu sa te pui, ca nu prea suporta “arbitraje umane”, hi! Doamne-Ajuta ca-i asa si nu altfel!
  Stiu, statistica doare, chiar si atunci cand consumatorii fruntasi de pe la carciumile satului o mai confunda cu formarea scorului intr-un concurs. Evident, ca sa intelegi asta ai avea nevoie de mai mult de doi neuroni functionali, chiar daca sunt plasati la distanta unul de altul si nu se cunosc intre ei. Te rog eu mult: renunta la ce fumezi, ca nu-ti face bine. Eventual treci la tutun, chiar daca aduni mucuri de pe jos – nu-ti vor da halucinatiile care sa te faca sa scrii prostiile pe care le-ai debitat pana acum. Uite, de nervi te-a tradat si tastatura: scrii “ragulament” in loc de regulament. Oare de foame te gandeai la ceva sosuri “ragu” in timp ce halucinai in scris? Daca tot te dai mare savant, atunci sa te taxam, zic.
  In ridicol, dragul meu, ai cazut doar tu scriind aici, dar e dreptul tau constitutional de a te face de ras. Of, of, mai, mai… :))

Nemeth Nicolae Iuliu YO5AJR · August 20, 2019 at 8:56 pm

Fac radioamatorism di anii 57 – ma uimeste dar si me dezgusta profund nivelul celui care a inceput “galceava” prin postarea lui. Postare din care curge otrava din plin. Mereu am incercat sa spun ca de multi, prea de multi ani au aparut “radioamatori” pe banda rulanta, fara sa aiba acea motivatie profunda, motivatie care daca exista darama si munti, trece ori ce incercare ca sa ajunga la ravnitul titlu – RADIOAMATOR. Daca obtii ceva “moca”, pe “moca” dai si nu respecti nimic si pe nimeni, doar propriul orgoliu care in cazul de fata denota un sindrom de bolnav, grav bolnav. De ce mai raspundeti? De ce o luati in seama? Mergeti cu consecventa pe drumul pe care ati ales, credeti in justetea si corectitudinea simpla al “Ham Spiritului”. Lipsa factorilor de selectie din pacate va mai produce aceste fenomene de incultura si prost gust, divizarea radioamatorilor, dar colectivele sanatoase vor rezista. Succes in ce a ce faceti.
Un fost membru al AVSAP pe care FRR a gasit tot la locul lui si nu invers, si care are ramane loial conceptului “Ham Spirit” pana la capat. 73 de YO5AJR Miki

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *