steag animat romania

La începutul fiecărei luni, realizăm un sumar al principalelor acţiuni desfăşurate de membrii noştri, a noutăţilor, cât şi activităţilor pregătite pentru luna viitoare. Cu fiecare ocazie căutam idei noi pentru diversificarea şi pentru îmbunătăţirea activităţilor noastre.

Avem plăcerea de a vă anunţa că începând cu data de 01.12.2014 Asociaţia Radioclubul României (A.R.R.) este membru cu drepturi depline a EURAO – European Radio Amateurs Organisation.

Activităţi desfăsurate în luna precedentă:

 1. A.R.R. a fost invitată de ANCOM să se implice şi să ofere soluţii pentru revizuirea Regulamentului de Radiocomunicatii din Romania. Grupul de lucru este condus de YO3GA. Ideile vă rugăm să le adresati pe emailul ARR.
 2. Au fost tiparite QSL/ urile de la Maratonul Drumul Vinului. In curand vor fi completate si expediate!
 3. Cu ajutorul grupului de membrii A.R.R. de la Cluj, am finalizat coperta si formatul >bun de tipar> pentru publicatia Radioclubului Romaniei > „Magazin A.R.R.”
 4. Cursul de radioamatori la scoala „Ion Ionescu” din Valea Calugareasca, se desfasoară cu greutate.
 5. GAUDEAMUS, a fost si in acest an un succes! Speram ca vom avea un material pentru site unde YO3GA, ne va detalia despre numarul mare si intrebarile vizitatorilor!
 6. Clasamentul radioamatorilor pe anul 2013, clasament este realizat pentru a fi supus dezbaterii publice. Urmand ca varianta finala de regulament sa fie aplicata pentru realizarea clasamentului pe anul 2014. Detalii veti descoperi in Magazin A.R.R.
 7. Am demarat procedurile de aplicare a documentelor pentru a participa in Germania la Expozitia Ham Radio de la Friederichshafen din iunie 2015 cu un stand ARR propriu. Daca aveti idei si propuneri pentru a realiza un stand cu o prezentare deosebita va rog frumos sa ne trimiteti email punctual cu aceste propuneri si eventual solutii!
 8. ARR a obtinut aprobarea de la EURAO pentru QSL Point Entry pentru YO, si incepand din 01.12.2014, ARR va primi si distribui gratuit QSL-urile membrilor sai sau a tuturor radioamatorilor YO care vor primi QSL prin acest sistem. (http://www.eurobureauqsl.org/)
 9. Certificatele de recunoastere a competentelor obtinute in cadrul Programului de voluntariat pentru traducatori, sunt completate si expediate catre tipar. Certificatele vor fi înmanate personal cu ocazia intalnirii membrilor ARR din luna decembrie.
 10. Am demarat discuţii cu conducerea unui mare lanţ de magazine în vederea realizării unui program comun de activităţi pentru anul viitor. În acest an încercăm să premiem câţiva copii din echipa de HST a ARR.
 11. A.R.R. va fi parte în organizarea primului SEMINAR Internaţional al radioamatorilor români, IWRRA-2015, care se va desfăşura în cadrul celei de a 7-a ediţii a Conferinţei Internaţionale ECAI 2015 (Electronică, Calculatoare şi Inteligenţă Artificială) în perioada 25-27 iunie.

ACTIVITATILE A.R.R. pe anul 2015:

 • CONCURSUL „ZIUA QRP-ului” – februarie si august
 • ZIUA INTERNAŢIONALĂ A RADIOULUI şi EXPOZIŢIA „RADIOMONDO” – 13-17 februarie
 • ACŢIUNEA „ŞCOALA ALTFEL” – 7-11 aprilie
 • CURSURI DE RADIOAMATORI – 26 aprilie – 29 august
 • EXPOZIŢIA „RADIOURI DE COLECŢIE” – 1 – 7 iunie
 • ÎNTÂLNIREA SOTA/IOTA/DX/CONTEST – YO – 2 iunie
 • CONCURSUL „IARU FIELD DAY” YO – 6 – 7 iunie
 • TÂRGU INTERNAŢIONAL „KAZANLAK 2015” – 15 iunie
 • TÂRGU INTERNAŢIONAL „Friedrichshafen” 2015 – 26-28 iunie
 • ŞCOALA DE VARĂ Atlantykron YP0IP – 1 – 10 august
 • SOTA TUR 2015 – 10 – 15 august
 • CONFERINŢA INTERNAŢIONALĂ A.R.R. – 14, 15, 16 august
 • EXPEDIŢIA IOTA „YP0F” – 25 – 26 iulie, 22 – 23 august
 • TABĂRA „MICII CERCETAŞI” – iulie si august
 • MARATONUL DRUMUL VINULUI 2015 – 26 sau 27 septembrie
 • ACTIUNEA JOTA 2015 – 18-19 octombrie
 • EXPOZITIA „GAUDEAMUS” – 19-23 noiembrie
 • INTALNIREA ANUALA de bilant a anului 2014, ARR – 27 decembrie
 • REALIZAREA PROGRAMEI ELEVULUI RADIOAMATOR – 27 decembrie
 • ECHIPA YP0HQ – 2015
 • ÎNTÂLNIREA de la DEBRETEN – 2015

În speranţa că nu am uitat nimic, vă invit să participaţi sau să ne urmăriţi activităţile!

YO9RIJ Petrică

Vicepreşedinte A.R.R.

 

Categories: Buletin ARR

YO8RXP Unixway 1'st Road Bacau jud.Bacau

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published.